Publicatie overzicht

Refresh Amsterdam #3 | Imagine the Future

Publicatie verschenen op:

do 5 februari 2026

Auteur(s):

Amsterdam Museum

Refresh Amsterdam 3 ENGRefresh Amsterdam 3 NED
Screenshot 2026 02 05 at 12 35 19

Download deze publicatie over Refresh Amsterdam #3 | Imagine the Future

Amsterdam bestaat 750 jaar! Dit momentum is een reden voor feest én bezinning. Wat maakt de hoofdstad van Nederland tot wat ze nu is? Welke herinneringen mogen niet verloren gaan? En vooral: hoe willen we dat Amsterdam er in de toekomst uitziet? Stel je de stad eens voor in 2050, of nog verder vooruit. Wat voor plek is Amsterdam dan?

Als onderdeel van Refresh Amsterdam #3: Imagine the Future, nodigde het Amsterdam Museum iedereen uit om vooruit te kijken. Deze derde editie van de kunstmanifestatie Refresh Amsterdam vormde de grootste en laatste tentoonstelling in de tijdelijke hoofdlocatie van het Amsterdam Museum, en draaide om verbeeldingen van de toekomst. De toekomst van Amsterdam, maar ook die van Nederland en van de wereld. Met deze publicatie brengen we een aantal van die verbeeldingen bij elkaar. Dat doen we aan de hand van de vier onderdelen, chapters, van de tentoonstelling. Beeldend kunstenaar Raquel van Haver (1989) presenteerde in de hoofdzaal de serie The Collateral Kin (2025) met zes groeps portretten in opdracht van het Amsterdam Museum, van hedendaagse Amsterdammers met een invloedrijke of verbindende en strijdbare rol in de stad. Het tweede deel bestond uit ingezonden verbeeldingen van mensen uit het hele land, die we vroegen naar hun toekomstbeeld. In het derde deel waren vijftien kunstopdrachten te zien van kunstenaars(collectieven) die we uitnodigden om hun blik op de toekomst te visualiseren. Middels samenwerkingen met de IMC Weekendschool en het Mediacollege Amsterdam kregen in het vierde deel de toekomstwensen en perspectieven van kinderen en studenten een podium.

Tenslotte vind je in deze publicatie ook reflecties van andere betrokkenen bij Refresh Amsterdam, zoals interviews door gastcurator Nina Folkersma.